Ad
Motorola EX201

Bevezetés

A 2010 októberében megjelent Motorola EX201 egy sokoldalú és kedvező árú mobiltelefon volt, amelyet CDMA- és GSM-hálózatokra egyaránt terveztek. Bár már nem gyártják, továbbra is figyelemre méltó példája a Motorola azon elkötelezettségének, hogy a felhasználók számára kedvező árú, funkciógazdag készülékeket biztosítson ebben a korszakban. Ebben az áttekintésben a telefon kialakítását, kijelzőjét, kameraképességeit, hálózati és csatlakozási lehetőségeit, multimédiás kínálatát és általános teljesítményét vizsgáljuk meg.

Tervezés és kivitelezés

A Motorola EX201 kompakt kialakítású, 116,5 x 54,3 x 15,2 mm-es méretekkel rendelkezik, így könnyen kézben tartható. A 112,5 grammos súlya a korához képest mérsékelten könnyű volt. A felépítés robusztus volt, bár megőrizte hagyományos megjelenését, amelyet az uralkodó hálózati technológiai szabványoknak megfelelő mini-SIM foglalat uralt. A készüléket a tartósságra összpontosítva készítették, és az ebben az árkategóriában szokásos fekete fényezéssel látták el.

Megjelenítés

A 3 hüvelykes TFT rezisztív érintőképernyővel rendelkező EX201 256K színt támogatott. A kijelző 240 x 400 képpontos felbontása körülbelül 155 képpont per hüvelyk sűrűséget jelentett. Bár ez nem volt úttörő, az alapvető feladatok elvégzéséhez kielégítő tisztaságot biztosított. Mivel az érintéstechnológia nem kapacitív, hanem rezisztív volt, ezért erősebb érintést igényelt, de a navigációhoz és az interakcióhoz elegendő volt. Figyelemre méltó funkció volt a kézírás-felismerés, amely az adatbevitel egyedi módját tette lehetővé.

Kamera

A Motorola EX201 egyetlen 2 MP-es, vaku nélküli fő kamerával és alapvető videofelvételi képességgel volt felszerelve. Bár az így készült képek a modern okostelefonokhoz képest nem voltak kiemelkedő minőségűek, a kamera beépítése akkoriban hasznos eszköz volt az alkalmi fényképezéshez és a videofelvételek készítéséhez. Volt egy alapvető előlapi kamera is, bár a szelfi minősége és a videohívási funkciók nagyon korlátozottak voltak.


    Ad

Hálózat és csatlakoztathatóság

A telefon mind a GSM-, mind a CDMA-hálózatokat támogatta, és a CDMA2000 1xEV-DO rendszeren működött a 3G-kapcsolat érdekében, 3,1 Mbps csúcssebességgel. Úttörő volt, mivel ezeket a hálózattípusokat egyetlen készülékben egyesítette, és ezzel széles közönséghez szólt. A csatlakoztathatósági funkciókat a Wi-Fi 802.11 b/g, a Bluetooth 2.0 A2DP-vel a vezeték nélküli audio streaminghez, valamint a szabványos GPS és A-GPS funkciók a navigációhoz egészítették ki. A készülék FM-rádióval is rendelkezett, amely további médiumot biztosított a szórakoztatáshoz és az információhoz.

Multimédia és szoftver

A multimédia terén az EX201 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozóval és hangszóróval volt felszerelve, amelyek kulcsfontosságúak voltak a zene- és médiafogyasztáshoz. A készülék számos hangformátumot támogatott, többek között MP3, WAV és AAC+ formátumokat. A Java-támogatás lehetővé tette az alapvető játékokat és az alkalmazások integrálását, ami igen népszerű volt a felhasználók körében, mivel a telefon használhatóságát a hívásokon és az üzenetküldésen túlmenően is növelte. A készülék tartalmazott egy WAP 2.0/xHTML böngészőt a webes eléréshez, bár a kis képernyő és az alapvető feldolgozási teljesítmény korlátozta.

Akkumulátor élettartam és tárolás

A kivehető 910 mAh-s Li-Ion akkumulátor készenléti ideje akár 130 óra, a beszélgetési idő pedig körülbelül 5 óra 50 perc volt, ami mérsékelt használat esetén megfelelő volt. Ami a tárhelyet illeti, a belső memória 512 MB volt; a dedikált microSDHC kártyahely azonban lehetővé tette a felhasználók számára a tárhely bővítését, ami elengedhetetlen a médiatároláshoz és az alkalmazások telepítéséhez. A telefonkönyv akár 2000 névjegyet is tartalmazhatott, fotóhívási funkciókkal kiegészítve.

Összegzés

A Motorola EX201 az alapvető okostelefon-funkciók és a több hálózattípuson keresztüli kapcsolódási lehetőségek kiegyensúlyozott keverékét kínálta a felhasználóknak megfizethető áron, ami vonzó a költségtudatos fogyasztók számára. A kijelzőtechnológia, a feldolgozás és a multimédiás képességek terén mutatkozó korlátok korát tükrözik, de az alapvető kommunikációs és szórakoztató igényeket megfelelően szolgálta. Mivel az okostelefonok jelentősen tovább fejlődtek ezeken a specifikációkon, az EX201 a Motorola változatos portfóliójának történelmi darabjaként áll, amely a mobiltechnológia fejlődésének átmeneti szakaszát örökíti meg.


    Ad