Ad
Motorola ATRIX

Bevezetés

A 2011 januárjában bejelentett és ugyanezen év áprilisában megjelent Motorola ATRIX jelentős technológiai előrelépést jelentett az akkori okostelefon-iparban. Annak ellenére, hogy már nem gyártják, öröksége továbbra is fennmarad innovatív funkcióinak köszönhetően, amelyek bevezették a többfunkciós okostelefonok fogalmát. Ez az áttekintés az ATRIX különböző aspektusait vizsgálja, a hardvertől és a dizájntól kezdve a szoftveres képességekig, átfogó képet nyújtva arról, hogy miért volt korának kiemelkedő készüléke.

Tervezési és építési minőség

A Motorola ATRIX kompakt és masszív kialakítású, 117,8 x 63,5 x 11 mm-es méretekkel és 135 grammos, kezelhető tömeggel büszkélkedhet. Ennek köszönhetően kényelmesen kézben tartható és egy kézzel kezelhető, ami kiegészíti a készülék elegáns esztétikáját. A készülék mini-SIM-et használ, és Corning Gorilla Glass által védett TFT-kijelzővel van ellátva, amely biztosítja a tartósságot és a kisebb karcolásokkal és ütésekkel szembeni ellenállást. A készülék tervezési etikája a funkcionalitásra összpontosít, egy csipetnyi futurizmussal, amelyet az érintésérzékeny vezérlők fokoznak.

Megjelenítés

Az ATRIX 4,0 hüvelykes kijelzője 540 x 960 pixel felbontású, ami körülbelül 275 ppi pixelsűrűséget eredményez. Bár a képernyő mérete mai mércével mérve kicsinek tűnhet, akkoriban megfelelően tágasnak számított, tiszta és élénk grafikát kínált. A képernyő 16:9-es képarányt biztosított, így alkalmas volt médiafogyasztásra. A képernyő-test arány azonban 59% körül van, ami a korabeli tervezési normákat tükrözi, amelyek azóta a szélektől a széléig terjedő kijelzők felé fejlődtek.

Teljesítmény

A motorháztető alatt a Motorola ATRIX-ot egy Nvidia Tegra 2 AP20H lapkakészlet hajtja, kétmagos, 1,0 GHz-es Cortex-A9 processzorral és ULP GeForce GPU-val. Ez a hardverkombináció dicséretes teljesítményt nyújtott, és lehetővé tette, hogy a készülék 2011-ben több feladatot is könnyedén kezeljen. Az ATRIX kezdetben Android 2.2 Froyo operációs rendszerrel futott, de frissíthető volt Android 2.3 Gingerbreadre, ami javította a használhatóságot és az alkalmazás-kompatibilitást. Teljesítménye különösen a játék és a multimédiás alkalmazások esetében volt figyelemre méltó, ami a Tegra 2 processzor képességeinek bizonyítéka.


    Ad

Kamera képességek

Az ATRIX egyetlen 5 MP-es hátsó kamerával van felszerelve, autofókusszal és LED vakuval, ami akkoriban eléggé szabványos volt. Támogatta a 720p@30fps sebességű videofelvételt, és szoftverfrissítéssel 1080p felvételre is lehetőség nyílt. Bár ez nem vehette fel a versenyt a modern okostelefonok kameráival, alkalmi fényképezéshez és videók rögzítéséhez elegendő volt. A VGA előlapi kamera kiszolgálta az alapvető igényeket, például a videohívásokat és a szelfiket, bár korlátozott részletességgel és felbontással.

Tárolás és csatlakoztathatóság

Az okostelefon 16 GB belső tárolóval és 1 GB RAM-mal rendelkezik, ami megkönnyítette a hatékony multitaskingot és alkalmazáskezelést. A dedikált microSDHC kártyahely lehetővé tette a felhasználók számára a tárhely további bővítését, növelve a média- és alkalmazás-tárolási kapacitást. A csatlakozási lehetőségek a kornak megfelelően átfogóak voltak: Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 2.1 A2DP-vel és EDR-rel, GPS A-GPS-szel és microUSB 2.0 porttal. A rádiófunkciót mellőzve a készülék HDMI-porttal rendelkezett, amely lehetővé tette a közvetlen csatlakozást külső kijelzőkhöz a médiaközvetítéshez.

Az akkumulátor élettartama

Az ATRIX-ot egy kivehető 1930 mAh Li-Po akkumulátor táplálja, amely lenyűgöző élettartamot biztosított, akár 400 óra készenléti idővel 2G hálózatokon és 350 órával 3G hálózatokon. Közel kilenc órás beszélgetési időt ígért, ami meglehetősen versenyképes. Az akkumulátor cserélhetőségének köszönhetően a készüléket hosszabb használatra, újratöltés nélkül is kényelmesen lehetett pótalkatrészeket szállítani.

További jellemzők

Az ATRIX egyik legfontosabb innovatív jellemzője a hátlapi ujjlenyomat-érzékelő volt, amely akkoriban ritka kiegészítő volt, és megnyitotta az utat az okostelefonok biometrikus biztonsága előtt. A készülékben olyan érzékelők is helyet kaptak, mint a gyorsulásmérő, a közelségérzékelő és az iránytű. A készülék HTML és Adobe Flash tartalmak kezelésére alkalmas böngészővel volt felszerelve, ami javította a webböngészés élményét.

Összegzés

A Motorola ATRIX eredeti, 170 EUR körüli árával a Motorola ATRIX egy olyan ár-érték arányos ajánlatnak számított, amely egyensúlyt teremtett a teljesítmény, az innováció és a megfizethetőség között. Bár már nem gyártják, továbbra is figyelemre méltó modell marad úttörő funkciói miatt, amelyek hatással voltak a későbbi okostelefonok kialakítására. Az ATRIX a szilárd építési minőséget, a tiszteletreméltó teljesítményt és az előremutató funkciókat ötvözte, így a Motorola okostelefon-örökségének és a mobiltechnológia fejlődésének meghatározó szereplőjévé vált.


    Ad