Ad

Bevezetés
A 2003 negyedik negyedévében megjelent Motorola A925 úttörő készülék volt, amely a maga idejében az okostelefonok határait feszegette. Fejlett funkcióival határozott előrelépést jelentett a mobiltechnológiában, annak ellenére, hogy a korabeli mércével mérve ma már meglehetősen egyszerűnek számít. Bár ma már nem gyártják, az A925 érdekes betekintést nyújt az okostelefonok kezdeti időszakába.
Tervezés és kivitelezés
Első pillantásra a Motorola A925 méretes, 148 x 60 x 24 mm-es méretei és 210 grammos súlya a 2000-es évek eleji készülékekre jellemző jelentős felépítést tükrözi. Ez a méret és súly a modern, könnyű okostelefonokhoz szokott felhasználók számára nehézkes lehet, akkoriban azonban robusztusnak és tartósnak számított. A telefon mini-SIM-kártyát fogad, és 65 000 színnel rendelkező TFT rezisztív érintőképernyővel rendelkezik, bár a 3:2 képarányú képernyő 208 x 320 pixeles felbontása a mai nagyfelbontású kijelzőkhöz képest elavultnak tűnik.
Platform és teljesítmény
A Motorola A925 Symbian OS 7.0 operációs rendszerrel és UIQ 2.0 felülettel fut. Ezek a platformok annak idején felhasználóbarát élményt nyújtottak, különösen a szervezőfunkciók rajongói számára. A motorháztető alatt a készüléket egy 168 MHz-es ARM925T processzor hajtja, amely egy TI OMAP 1510 chipkészletre épül. Bár ezek a specifikációk a megjelenési időszakhoz képest meglehetősen előremutatóak voltak, a modern okostelefonok sebességéhez és képességeihez képest elhalványulnak.
Memória és tárolás
A memória tekintetében az A925 alapvető kényelmet biztosít a 12 MB-os belső tárolóval, ami még 2003-ban is kihívást jelentő korlátozás a multimédiás fájlok tárolására vágyó felhasználók számára. A tárhely azonban MMC/SD-kártyákkal bővíthető, a készülékhez kezdetben 32 MB-os SD-kártyát mellékeltek.
Ad
Kamera képességek
Ami a fényképezést illeti, az A925 egyetlen VGA-kamerát kínál, amely megfelelt az akkori mobilfotózás minimális követelményeinek. A készülék videórögzítésre alkalmas funkciókat is tartalmaz, erősítve a készülék multifunkciós célját. Az előlapon egy alapvető szelfikamera található, de a korabeli technológiát figyelembe véve a kiváló minőségű képalkotásra vonatkozó elvárásokat mérsékelni kell.
Hang és csatlakoztathatóság
A hangfunkciók közé tartoznak a rezgésjelzések és a letölthető polifonikus, MP3 és WAV csengőhangok. Sajnos hiányzik a hangszóró és a 3,5 mm-es audiocsatlakozó, ami azt jelenti, hogy a felhasználóknak saját kiegészítőkre van szükségük a privát zenehallgatáshoz. A csatlakoztatási lehetőségek minimálisak, a beépített GPS-en kívül nincs WLAN-képesség, és a Bluetooth 1.1 jelenti az egyetlen vezeték nélküli kommunikációs szabványt. Az infravörös port beépítése kiemeli a csatlakozási funkciók átmeneti jellegét. Figyelemre méltóan hiányoznak a rádiós képességek, és a készülék saját USB-portot használ a ma már szabványos mikro- vagy USB-C-csatlakozók helyett.
Az akkumulátor élettartama
Az energiagazdálkodásról egy kivehető 1050 mAh lítium-polimer akkumulátor gondoskodik. Bár ez ma már szerénynek tűnik, akkoriban akár 160 óra készenléti időt és 2 óra beszélgetési időt kínált, ami az aktív felhasználók számára gyakori töltést tett szükségessé. Az akkumulátor cserélhető jellege előnyös volt, mivel lehetővé tette a felhasználók számára, hogy hosszabb használat esetén tartalékot hordjanak maguknál.
Összegzés
Összességében a Motorola A925 egy figyelemre méltó versenyző volt a korai okostelefonok piacán, amely a maga korában csúcstechnológiát kínált egyedi funkciókkal. A korabeli viszonylatban azonban specifikációi és funkciói messze elmaradnak a mai teljesítmény, kényelem és multimédiás élmény színvonalától. Lenyűgöző példája annak, hogy a mobiltechnológia milyen sokat fejlődött 2003 óta, és bár nem felel meg a mai igényeknek, továbbra is a mobiltávközlés történetének jelentős darabja.
Ad