Ad
Lava Z25

Bevezetés

A 2017 márciusában megjelent Lava Z25 célja az volt, hogy rést vájjon a versenyképes középkategóriás okostelefonok szegmensében. Bár azóta megszűnt, a készülék számos figyelemre méltó funkciót kínált a maga idejében. Úgy tervezték, hogy a költségvetés-tudatos fogyasztóknak szóljon, akik egy funkcionális okostelefont keresnek tisztességes teljesítményképességekkel. Merüljünk el a jellemzőiben, hogy megértsük, hol állt a korabeli középkategóriás piacon.

Tervezés és kivitelezés

A Lava Z25 klasszikus kialakítású, 151,5 x 76,4 x 8,5 mm-es méretekkel és 163 grammos tömeggel rendelkezik, így meglehetősen kényelmesen kézben tartható készülék. A készülék felépítése hibrid dual-SIM foglalatot tartalmaz, amely támogatja a nano-SIM vagy a micro-SIM foglalatot, rugalmasságot biztosítva a felhasználók számára. A Z25 két elegáns színben volt kapható: Pezsgőarany és szürke, prémium megjelenést kínálva a kedvező árazás ellenére.

Megjelenítés

A készülék 5,5 hüvelykes IPS LCD kijelzője 720 x 1280 pixel felbontású, ami körülbelül 267 ppi pixelsűrűséget jelent. Ez a kijelzőméret és felbontás, bár nem úttörő, megfelelő fényerőt és színvisszaadást biztosít a mindennapi használathoz, beleértve a böngészést és a médiafogyasztást. Az akkoriban szokásos 16:9-es képarány alkalmassá teszi a videók megtekintésére, bár a modern közönség számára a kereteket az újabb modellekhez képest kissé hangsúlyosnak tűnhetnek.

Teljesítmény

A motorháztető alatt a Lava Z25-öt a MediaTek MT6750 lapkakészlet hajtja, amely 28 nm-es eljárással készült. Négy 1,5 GHz-es Cortex-A53 magból és négy 1,0 GHz-es Cortex-A53 magból álló okta-core CPU-t tartalmaz, egy Mali-T860MP2 GPU mellett. Az Android 6.0 Marshmallow rendszert futtató készülék támogatja az alapvető többfeladatos műveleteket, és a mindennapi feladatokat zökkenőmentesen kezeli, részben a 4 GB RAM-nak köszönhetően. A több erőforrást igénylő modern alkalmazások miatt azonban a Z25 teljesítménye most korlátozottnak tűnhet.


    Ad

Kamera

A fényképezés mindig is fontos szempont volt az okostelefonoknál, és a Lava Z25 egyetlen 13 MP-es hátlapi kamerával rendelkezik, amely f/2.0 rekesznyílással és fázisérzékelős autofókusszal (PDAF) van felszerelve. A kettős LED-villanás hasznos lehet gyenge fényviszonyok között. A kamera megfelelően teljesít, tisztességes képeket készít a közösségi média megosztásához és általános használatra. A videófelvételi képességek 1080p 30fps sebességgel a csúcson vannak, ami a megjelenéskor a kategóriájában a telefonoknál szokásos volt. A 8 MP-es előlapi kamera, amely szintén f/2,0 rekeszértékkel és LED vakuval rendelkezik, alkalmas szelfikészítésre és videohívásokra.

Az akkumulátor élettartama

A készülékben egy nem cserélhető, 3020 mAh kapacitású Li-Ion akkumulátor található, amely a hardveres specifikációkat tekintve tekintélyes üzemidőt biztosít. Egy egész napos mérsékelt használatot kényelmesen kibír, de a nagy teljesítményű felhasználóknak időnként szükségük lehet a feltöltésre erős használat során. A korszerű használatot figyelembe vevőknek érdemes megjegyezniük, hogy az újabb telefonok gyakran nagyobb, hatékonyabb, gyorsabb töltésre képes akkumulátorokkal rendelkeznek.

Csatlakoztathatóság és egyéb jellemzők

A Lava Z25 csatlakozási lehetőségei közé tartozik a 2G, 3G és 4G hálózatok támogatása számos sávban, ami megfelelő lefedettséget biztosít a mobil adatforgalomhoz. Ezen kívül Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0 és GPS is található rajta. Az NFC hiánya figyelemre méltó, mivel korlátozza az olyan modern használati funkciókat, mint az érintés nélküli fizetés. A készülék megtartja az olyan alapvető dolgokat, mint a 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó és az FM-rádió, amelyek egyre ritkábbak az újabb okostelefonokban. A hátlapi ujjlenyomat-érzékelő beépítése további biztonságot és kényelmet nyújt a készülék feloldásához.

Összegzés

A maga idejében a Lava Z25 egy alkalmas középkategóriás okostelefon volt, amely tisztességes teljesítményt és alapvető funkciókat kínált 250 EUR körüli versenyképes áron. Bár hiányzik belőle néhány modern kényelmi funkció, mint például a gyorstöltés, az NFC és a nagyobb felbontású kijelző, mégis sikerült jó egyensúlyt kínálnia a teljesítmény, a dizájn és a funkcionalitás között. A korabeli felhasználók számára szilárd választásként állt azok számára, akik megbízható napi használatra vágynak anélkül, hogy a bankot megroppantanák. A mai viszonyok között mérlegelő felhasználóknak azonban fel kell ismerniük a korlátait a jelenlegi generációs, lényegesen fejlettebb technológiát kínáló eszközökkel szemben.


    Ad