Ad
Lava V5

Bevezetés

A Lava V5 egy 2016 januárjában megjelent középkategóriás okostelefon, amelyet a megfizethetőségre és a funkcionalitásra összpontosítva terveztek. A Lava V5 a költségvetés-tudatos, de mégis megbízható teljesítményt igénylő felhasználók igényeinek kielégítését célozta, és a korához képest versenyképes funkciókat testesít meg. Bár a telefon mára megszűnt, kínálatának, kialakításának és teljesítményének megértése betekintést nyújt a vonzerejébe a piacon való elérhetősége idején.

Tervezés és kivitelezés

A Lava V5 egyszerű kialakítással rendelkezik, méretei 151,9 x 76,7 x 8,3 mm-esek, súlya 153,2 gramm, így viszonylag könnyű és könnyen kezelhető. A készülék támogatja a két SIM-kártyát, ami kényelmes funkció volt a több számot kezelő felhasználók számára. Az 5,5 hüvelykes IPS LCD kijelző az előlap jelentős részét foglalja el, a képernyő-test arány körülbelül 71,6%. A 720 x 1280 pixeles felbontás talán nem felel meg a mai szabványoknak, de a körülbelül 267 ppi-s pixelsűrűséggel elfogadható képminőséget nyújtott a mindennapi feladatokhoz, például a böngészéshez és a közösségi médiához. A Corning Gorilla Glass 3 beépítése további védelmet nyújtott a karcolások és kisebb ütések ellen.

Teljesítmény és szoftver

Az Android 5.1 Lollipopot futtató Lava V5 a dobozból kivéve frissíthető volt Android 6.0 Marshmallow-ra, amely fejlesztéseket hozott a funkcionalitás és a hatékonyság tekintetében. A telefont egy négymagos, 1,3 GHz-es Cortex-A53 CPU hajtja, amely MediaTek MT6735 lapkakészletre épül, Mali-T720MP2 GPU-val. Bár nem csúcskategóriás játékra vagy intenzív multitaskingra tervezték, ez a kombináció elegendő teljesítményt nyújtott a szokásos műveletekhez és az alapvető alkalmazáshasználathoz. A 3 GB RAM a korabeli társaihoz képest még inkább fokozta a többfeladatú munkavégzés képességét. A 16 GB belső tárhely és a microSDHC kártyahely segítségével a felhasználók bővíthették a tárhelyet az alkalmazások, fényképek és egyéb médiák számára.


    Ad

Kamera képességek

Ami a fényképezést illeti, a Lava V5 egyetlen 13 MP-es f/2.0 rekesznyílású főkamerával, fázisérzékelős autofókusszal (PDAF) és olyan funkciókkal van felszerelve, mint a dual-LED kéttónusú vaku és a panoráma mód. Ez a beállítás lehetővé tette a meglehetősen tiszta és élénk fotók készítését nappali fényviszonyok mellett. A hátsó kamera 1080p@30fps sebességű videofelvételt is támogatott. Az előlapon a telefon egy 8 MP-es szelfikamerával büszkélkedhet, amelyet egy LED-es vaku egészített ki, ami jobb szelfi minőséget biztosított gyenge fényviszonyok között.

Akkumulátor-üzemidő és csatlakoztathatóság

A Lava V5 egyik figyelemre méltó tulajdonsága a lenyűgöző akkumulátor-üzemidő. A 3000 mAh-s cserélhető Li-Po akkumulátor 2G-n akár 27 óra és 17 perc beszélgetési időt támogatott, 3G-n pedig akár 28 órát. Az akkumulátor cserélhetőségének lehetősége praktikus funkció volt, növelve a telefon hosszú élettartamát. Ami a csatlakoztathatóságot illeti, a Lava V5 Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS GLONASS-szal, FM rádió és microUSB 2.0 USB On-The-Go (OTG) funkcióval rendelkezik. Az NFC hiánya hátrányt jelenthetett azon felhasználók számára, akik a telefont érintés nélküli fizetésre szeretnék használni; azonban a legtöbb más napi kapcsolati igényt a telefon robusztus támogatást nyújtott.

Összegzés

A Lava V5 a megjelenésekor 150 EUR körüli áron, a maga idejében egy jól felszerelt csomagot nyújtott, amely azok számára vonzó, akik egy megbízható teljesítményű és jó akkumulátoros okostelefonra vágynak. Bár a modern okostelefonokban megtalálható fejlett funkciók némelyike hiányzik belőle, tartóssága, hatékonysága és tisztességes kamerafunkciói hozzájárultak ahhoz, hogy vonzóvá váljon a kedvező árú szegmensben. A Lava V5 még a megszűnése után is annak bizonyítéka, hogy a Lava érti a piaci igényeket, és képes megfelelő termékeket szállítani az értéket a csúcstechnológiával szemben előnyben részesítő felhasználók számára.


    Ad