Ad
Asus Transformer TF101

Áttekintés

A 2011-ben megjelent Asus Transformer TF101 a maga korában úttörő eszköz volt, amely innovatív kialakításával egyesítette a táblagépek hordozhatóságát és a laptopok funkcionalitását. Ez jelentette az Asus belépését a fejlődő piacra, ahol a hibrid eszközök kezdték megtalálni a helyüket. Annak ellenére, hogy az eredeti bejelentés több mint egy évtizeddel ezelőtt történt, a TF101 még mindig történelmi jelentőséggel bír a szórakoztatóelektronika fejlődésében.

Tervezési és építési minőség

Az Asus Transformer TF101 kialakítása arról nevezetes, hogy az opcionális billentyűzetdokkoló segítségével tabletből laptopba alakítható, ami akkoriban újszerű és vonzó koncepció volt. A 271 x 171 x 13 mm-es méretekkel és 680 g-os súlyával a készülék egy önálló táblagéphez képest kissé terjedelmes, de a kettős funkcionalitás és a robusztus felépítés indokolttá tette. A karcálló üveg némi védelmet nyújtott, bár azóta az anyagok fejlődése felülmúlta ezt.

Megjelenítés

A készülék 10,1 hüvelykes, LED-háttérvilágítású IPS LCD képernyője 1280 x 800 pixel felbontású, amely megfelelő, de nem kivételes vizuális élményt nyújt, nagyjából 149 ppi pixelsűrűséggel. Míg a képernyő színei és betekintési szögei a maga korában szilárdak voltak, a körülbelül 63,8%-os képernyő-test arány a korszak tervezési korlátait hangsúlyozza, a látható kereteket, amelyek a modern társaiknál kevésbé gyakoriak.

Teljesítmény

Az Android operációs rendszerrel működő Transformer TF101 eredetileg Honeycomb operációs rendszerrel került forgalomba, később pedig Ice Cream Sandwich-re frissíthető volt. Az Nvidia Tegra 2 T20 lapkakészlettel, kétmagos, 1,0 GHz-es Cortex-A9 processzorral és ULP GeForce GPU-val ellátott készülék a 2010-es évek eleji használathoz képest elfogadható teljesítményt nyújtott, amely alkalmas volt webböngészésre és médiafogyasztásra, könnyű többfeladatos használat mellett. Az 1 GB RAM-mal és a 16 GB vagy 32 GB belső tárolóhely választási lehetőségével a TF101 az alapvető dolgokkal megbirkózott, de a mai teljesítménymércével mérve nehézségekbe ütközött.


    Ad

Kamerák

A Transformer TF101 kamerarendszere egy 5 MP-es autofókuszos, videofelvételre is képes főkamerát és egy 1,2 MP-es előlapi kamerát tartalmaz. Ezek a specifikációk a megjelenéskor legfeljebb átlagosak voltak, és a mai szabványokhoz képest jelentősen elavultak, inkább alapvető pillanatképekhez, mint kiváló minőségű fényképezéshez készültek.

Hang és csatlakoztathatóság

A sztereó hangszórókkal és 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozóval felszerelt készülék tisztességes hangkimenetet biztosított, amelyet az SRS hangtechnológia továbbfejlesztett. A csatlakozási lehetőségek némileg korlátozottak voltak; bár rendelkezett Wi-Fi-vel és Bluetooth 2.1-gyel, a gyorsabb lehetőségek, mint az LTE vagy akár a HSPA, hiányoztak. A mobilkapcsolat hiánya miatt a készüléket csak Wi-Fi-s területeken lehetett internetkapcsolatra használni.

Az akkumulátor élettartama

A 24,4 Wh kapacitású, nem cserélhető Li-Po akkumulátor akár 9 óra 30 perces beszélgetési időt is biztosít multimédiás használat során, ami a maga idejében meglehetősen jónak mondható. Ez az akkumulátoros üzemidő a TF101-et eléggé alkalmassá tette a hordozható használatra, különösen figyelembe véve a tabletként és féllaptopként való funkcionalitását.

További jellemzők

Bár a készülékből hiányzik számos modern funkció, például a biometrikus biztonság, alapvető érzékelőket tartalmaz, például gyorsulásmérőt, giroszkópot és iránytűt. A mini HDMI-port jelenléte jótékony hatással volt a nagyobb kijelzőkhöz való csatlakoztatásra, ami fokozta a multimédiás eszköz sokoldalúságát. A HTML böngésző és az Adobe Flash támogatás szintén kiemeli az akkori különböző webes szabványokat.

Árképzés és örökség

Az Asus Transformer TF101 eredetileg 280 EUR körüli áron ésszerű befektetést jelentett a születőben lévő hibrid piacra. Kialakítása és funkciói bevezették az átalakítható táblagépek ötletét a mainstreambe, és olyan jövőt sejtettek, amelyben a mobileszközök alkalmazkodni tudnak a felhasználó változó igényeihez. Megszűnt státusza ellenére a TF101 továbbra is szemléletes példája a mobil számítástechnika technológiai fejlődésének.

Összességében, bár az Asus Transformer TF101 nem felel meg a mai teljesítmény- és csatlakoztathatósági elvárásoknak, a 2010-es évek elejének innovatív szelleméről tanúskodik.


    Ad