Ad

Asus Transformer Prime TF201 felülvizsgálata
A 2011 októberében bejelentett és még decemberben megjelent Asus Transformer Prime TF201 a tablet és a korai átalakítható laptop egyedi keverékeként tűnik ki. Karcsú méreteivel és az akkori viszonyokhoz képest versenyképes specifikációival gyorsan a technológia szerelmeseinek kedvencévé vált. Bár azóta már nem gyártják, a készülék jelentős nyomot hagyott a hordozható számítástechnika fejlődésében.
Tervezési és építési minőség
A Transformer Prime 263 x 180,8 x 8,3 mm-es méretekkel büszkélkedhet, ami vékony profilt kölcsönöz neki ahhoz az időszakhoz képest, amikor piacra dobták. Az 586 grammos súlyával a készülék egyensúlyt teremt a robusztus felépítés és a hordozhatóság között. Az alumínium kivitel két elegáns színvariációban volt elérhető: Mindkettő prémium érzetet keltett, amit a kijelzőt védő Corning Gorilla Glass védelem is segített, amely egy réteg tartósságot biztosított a tipikus kopással szemben.
Megjelenítés
A készülék 10,1 hüvelykes Super IPS+ LCD képernyővel rendelkezik. Ez annak idején jelentős méret volt, amely jól megfelelt a multimédia-fogyasztási és termelékenységi feladatoknak. Felbontása 1280 x 800 képpont, 16:10-es képarány mellett, ami körülbelül 149 ppi pixelsűrűséget eredményez. Ez megfelelő tisztaságot biztosított a videók és a szövegek megjelenítéséhez, bár a mai szabványok szerint a 62,2%-os képernyő-test arány kevésbé tűnik magával ragadónak.
Teljesítmény
A Transformer Prime motorháztetője alatt az Nvidia Tegra 3 lapkakészlet található, amely egy négymagos, 1,3 GHz-es Cortex-A9 processzort és egy ULP GeForce GPU-t tartalmaz. Ez a kombináció dicséretes teljesítményt biztosított a táblagépnek a játéktól a HD-videólejátszásig terjedő alkalmazásokhoz. A készüléket eredetileg Android 3.2 (Honeycomb) operációs rendszerrel szállították, de frissíthető volt Android 4.0-ra (Ice Cream Sandwich), amely számos új funkciót és teljesítményjavulást hozott a felhasználóknak. Az 1 GB RAM-mal a multitasking képességek megfelelőek voltak, bár nem olyan gördülékenyek, mint a nagyobb memóriakapacitású készülékeknél. A 32 GB-os vagy 64 GB-os tárolási lehetőség, amelyet egy külön microSDHC foglalat egészített ki, bőséges helyet kínált az alkalmazások, a média és a dokumentumok számára.
Ad
Kamera és hang
A fényképezéshez és videózáshoz a Transformer Prime egyetlen 8 MP-es hátsó kamerát tartalmaz autofókusszal és LED vakuval, amely 1080p videó rögzítésére képes 30fps sebességgel. Ez a maga idejében viszonylag lenyűgöző volt egy táblagéphez képest. Az előlapon egy 1,2 MP-es kamera kapott helyet a videohívásokhoz, bár ez éppen elég minőséget kínált az alapvető használathoz. A Transformer Prime hangélményét a sztereó hangszórók és az SRS hangtechnológia beépítése fokozza, a 3,5 mm-es audiocsatlakozó mellett a privát zenehallgatáshoz.
Csatlakoztathatóság és funkciók
Bár a Transformer Prime nem rendelkezik mobilkapcsolattal, a Wi-Fi 802.11 b/g/n és a Bluetooth képességekkel kárpótol. A navigációhoz a készülék GPS-t és A-GPS-t tartalmaz, bár a dedikált rádiós komponens hiánya egyes régiókban korlátozhatta annak funkcionalitását. Számos érzékelő, köztük gyorsulásmérő, giroszkóp és iránytű teszi lehetővé a különféle felhasználói interakciókat.
Az akkumulátor élettartama
A Transformer Prime tápellátásáról egy nem cserélhető 25Wh Li-Po akkumulátor gondoskodik, amely akár 300 óra készenléti időt és 12 óra beszélgetési időt biztosít, ami akkoriban meglehetősen versenyképes volt. Ez a hosszú élettartam megbízhatóvá tette a készüléket a nap folyamán történő hosszabb használatra, gyakori újratöltés nélkül.
Összegzés
Az Asus Transformer Prime TF201 eredetileg 350 EUR körüli áron a design, a teljesítmény és a használati értékek vonzó csomagját kínálta. Megszűnése ellenére a nagy teljesítményű táblagépek és az átalakítható laptopok funkcionalitásának ötvözése terén úttörő szerepet játszó öröksége ma is hatással van a készülékekre. Bár az újabb modellek a nyers teljesítmény és a modern funkciók tekintetében felülmúlhatják a TF201-est, az továbbra is figyelemre méltó mérföldkő marad a mobiltechnológia fejlődésében.
Ad