Ad
Asus P320

Bevezetés

Az Asus P320 egy kompakt és sokoldalú okostelefon, amelyet 2008 márciusában mutattak be a piacon, és ugyanezen év áprilisában adtak ki. Bár mára már megszűnt, ez a készülék egykor a PDA-funkciók és a korszak modern okostelefon-képességeinek kombinációjával tűnt ki. A Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional platformon futó Asus P320 a mobiltechnológia múltjába enged bepillantást, bemutatva annak erősségeit és korlátait egyaránt a 2008-as év változó mobil tájképében.

Tervezés és kivitelezés

Az Asus P320 készüléket viszonylag kicsi és könnyű kialakítás jellemzi: mérete 99 x 55 x 13 mm, súlya pedig mindössze 105 gramm. Ez a kompakt felépítés meglehetősen hordozhatóvá és könnyen kezelhetővé teszi. A készüléket úgy tervezték, hogy mini-SIM-et használjon, ami a megjelenéskor szabványos volt. Az általános esztétika funkcionális, célja, hogy a személyi digitális asszisztens (PDA) funkciókat mobiltelefonos képességekkel ötvözze egy ésszerű méretű csomagban.

Megjelenítés

A 2,6 hüvelykes TFT rezisztív érintőképernyővel felszerelt kijelző 65K színt támogat 240 x 320 képpont felbontás mellett. Ez körülbelül 154 ppi pixelsűrűséget eredményez, ami még akkoriban is meglehetősen szerény, de az alapvető feladatokhoz elegendő volt. A rezisztív érintőképernyő a PDA-k és a korai okostelefonok szabványa volt, lehetővé téve a ceruzás bevitelt, ami a Windows Mobile operációs rendszer felhasználói felületét tekintve szükséges volt a pontos navigációhoz.

Teljesítmény

Az Asus P320 a Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional operációs rendszert használja, amelyet egy 200 MHz-es ARM926EJ-S processzorral ellátott TI OMAP 850 lapkakészlet hajt. Ez a konfiguráció rávilágít arra, hogy a készülék a teljesítmény helyett a hasznosságra helyezi a hangsúlyt, mivel inkább az alapvető okostelefon-funkciók és a személyes információkezelési feladatok, mintsem az intenzív alkalmazások kezelésére tervezték. A 64 MB RAM és 128 MB ROM memóriával a belső memória korlátozott, de támogatja a bővítést microSD-kártyahelyen keresztül, így a felhasználók további adatokat tárolhatnak.


    Ad

Kamera

A készülék egyetlen 2 MP-es autofókuszos főkamerával rendelkezik, amely alapvető fényképek és videók rögzítésére alkalmas. Ez a mai mércével mérve szerény, de alkalmi pillanatképek készítéséhez megfelelő, és a korszak okostelefonjaira jellemző kamera volt. Figyelemre méltó, hogy az Asus P320 nem rendelkezik előlapi szelfikamerával, ami gyakori hiányosság volt a korabeli készülékeknél.

Hang és csatlakoztathatóság

A hangzás tekintetében az Asus P320 tartalmaz egy hangszórót, de hiányzik a 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozó, ami szükségessé tehette a saját fejlesztésű megoldások vagy kiegészítők használatát abban az időben a személyes zenehallgatáshoz. A csatlakozási lehetőségek közé tartozik a Wi-Fi 802.11b/g és a Bluetooth 2.0 A2DP támogatással, amelyek alapvető vezeték nélküli kommunikációs és fájlátviteli lehetőségeket kínálnak. A készülék GPS-t is integrál a helymeghatározáshoz, bár FM-rádiót nem tartalmaz.

Az akkumulátor élettartama

A telefont egy cserélhető 1100 mAh kapacitású Li-Ion akkumulátor táplálja, ami akkoriban a telefonokra jellemző kapacitás volt, és egy napi mérsékelt használatra elegendő energiát biztosíthat. Tekintettel a hardver korlátozott energiaigényére, az akkumulátor élettartama meglehetősen tisztességes, bár nem kivételes.

További funkciók és árképzés

További figyelemre méltó funkciók közé tartozik a letölthető polifonikus és különböző csengőhang-formátumok, a HTTP/WAP 2.0-t támogató alapvető webböngésző, valamint a többféle hangfájlformátummal, például MP3, AAC és WMA kompatibilis médialejátszó. Megjelenésekor az Asus P320 ára 410 euró körül volt, így a telefonálást és a PDA-funkciókat ötvöző készüléket kereső fogyasztók számára a középkategóriás kategóriába sorolható.

Összegzés

Az Asus P320 a mobiltechnológia egy külön korszakát képviseli, amely egyensúlyt teremt az üzleti szakemberek és az alkalmi felhasználók igényei között. A P320 az akkori korhoz képest robusztus funkciókészletével tisztességes csatlakozási és PDA funkciókat kínált kompakt formában. Korlátozott feldolgozási teljesítménye és tárhelye azonban rávilágít a hasonló készülékek gyors fejlődésére és későbbi elavulására, mivel az okostelefon-technológia a következő években jelentősen fejlődött.


    Ad