Ad

Bevezetés
A 2014 szeptemberében megjelent Acer Liquid X1 okostelefon célja az volt, hogy a felhasználók számára a teljesítmény és a megfizethetőség szilárd keverékét nyújtsa. Bár már nem forgalmazzák, továbbra is felkeltette a technológia rajongók és a retro telefonok gyűjtőinek érdeklődését, köszönhetően a különleges tulajdonságainak és az Acer mobilcsaládjában betöltött történelmi jelentőségének. A körülbelül 260 eurós induló árával a Liquid X1 versenyképes lehetőséget nyújtott a korabeli középkategóriás okostelefonok piacán.
Tervezés és kivitelezés
Az Acer Liquid X1 kialakítását a nagyméretű formafaktor és a karcsú esztétika jellemzi. A 153,3 x 80,4 x 8,5 mm-es méretekkel és 164 grammos tömeggel a készülék viszonylag könnyű élményt nyújt egy ekkora méretű telefonhoz képest. Fizikai helyigénye kissé nehézkessé teszi az egykezes használatot, de az 5,7 hüvelykes kijelző igazolja ezt a kompromisszumot azok számára, akik a tágas képernyőket kedvelik. A grafitfekete és borvörös színben kapható Liquid X1 dizájnja a minimalista ízlést szolgálja ki, miközben színpompás színt kínál a vibrálóbb színeket kereső felhasználók számára. Az építési minőség robusztus, a Corning Gorilla Glass 3 üveg használata pedig egy réteg tartósságot ad a kijelzőnek, hogy megvédje azt a mindennapi karcolásoktól és kisebb ütésektől.
Megjelenítés
A telefon 5,7 hüvelykes IPS LCD kijelzője 720 x 1280 pixel felbontású, ami körülbelül 258 PPI pixelsűrűséget eredményez. Bár a felbontás a mai szabványok szerint alacsonynak tűnhet, a megjelenés idején megfelelő élességgel és élénk színekkel megfelelő vizuális élményt nyújtott. A kijelző az elülső felület mintegy 72,7%-át foglalja el, ami viszonylag magával ragadó látványt tesz lehetővé. Az IPS technológia beépítése jó betekintési szögeket és színpontosságot biztosít, így alkalmi multimédia-fogyasztásra is alkalmas.
Teljesítmény és szoftver
Az Android 4.4.2 KitKat rendszert futtató Acer Liquid X1-et egy MediaTek MT6592 chipset hajtotta. Az 1,7 GHz-es órajelű Octa-core Cortex-A7 CPU-t többfeladatú működésre optimalizálták, zökkenőmentes teljesítményt nyújtva a mindennapi alkalmazásokhoz és feladatokhoz. A 2 GB RAM-mal párosítva a készülék hatékonyan kezelte a hétköznapi műveleteket, bár az igényes játékok és alkalmazások a határait feszegethetik. A Mali-450MP4 GPU mérsékelt grafikai feladatokat támogatott, így alkalmi játékokra is alkalmas volt. Bár a szoftveres élmény intuitív volt, a viszonylag elavult operációs rendszer mostanra már korlátozza az aktuális alkalmazásokhoz és biztonsági frissítésekhez való hozzáférést.
Ad
Kamera
Az Acer Liquid X1 fényképezési élményét egy 13 MP-es hátsó kamera biztosítja autofókusszal és LED vakuval. Ez a beállítás lehetővé tette a felhasználók számára, hogy jó fényviszonyok között tisztességes fotókat készítsenek, bár a gyenge fényviszonyok között kevésbé volt lenyűgöző a teljesítmény, ami gyakori probléma a korabeli telefonoknál. A kamera 1080p-s videófelvételek rögzítésére képes 30fps sebességgel, ami akkoriban szabványosnak számított. Az előlapi 2 MP-es kamera alapszintű volt, videohívásokhoz megfelelő, de a mai mércével mérve kevésbé ideális szelfikészítéshez.
Csatlakoztathatóság és funkciók
Az Acer Liquid X1 csatlakozási lehetőségei közé tartozik a GSM, HSPA és LTE hálózatok támogatása. A HSPA és LTE révén megbízható internet böngészési sebességet biztosít. A telefon olyan alapvető vezeték nélküli opciókat tartalmaz, mint a Wi-Fi 802.11 b/g/n hotspot funkcióval és a Bluetooth 4.0 A2DP-vel a fájlátvitelhez és a vezeték nélküli hangkapcsolathoz. Bár az NFC hiányzik belőle, tartalmaz GPS-t a navigációhoz és FM-rádiót a földi sugárzáshoz. A kettős érzékelők, például a gyorsulásmérő, a közelségérzékelő és az iránytű lehetővé teszik az alapvető interaktív funkciókat és alkalmazásokat.
Akkumulátor és hang
A készülék egy kivehető Li-Ion 2700 mAh-s akkumulátorral van felszerelve, amely akár 250 órányi készenléti időt és akár 6 óra beszélgetési időt kínál 3G-n keresztül, ami egyetlen feltöltéssel egy teljes napos mérsékelt használatot biztosított. A telefon a hangzást illetően a beépített hangszóró mellett egy szabványos 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozót is fenntart, így kényelmes a privát és a közös zenehallgatáshoz egyaránt.
Összegzés
Összességében az Acer Liquid X1 egy jól felszerelt okostelefon volt a megjelenése idején, amely az árkategóriájához képest megfelelő teljesítményt és funkciókat kínált. Bár a technológia azóta fejlődött, ami néhány specifikációját elavulttá tette, ez továbbra is az Acer elkötelezettségének bizonyítéka, hogy magas értékű készülékeket szállít. Bár lehet, hogy a modern környezetben már nem jelent életképes opciót a mindennapi használatra, még mindig szolgálhat tartalékkészülékként vagy nosztalgiaként azok számára, akik eredeti piaci jelenléte idején nagyra értékelték a dizájnját és funkcionalitását.
Ad